Minecraft Blogs / Article

How much would it cost to make Minecraft tools?

  • 4,912 views, 0 today
  • 20
  • 2
  • 30
GhillySquid's Avatar GhillySquid
Level 25 : Expert Dragon
4
Assuming that sticks are free and Wood cost around $1.60 a piece, Cobblestone costs $15.10 a square foot, Iron costs $37.20 an Ingot, Gold costs $999.30 an Ingot, and Diamonds cost around $3500 for a decent diamond. This is how much Minecraft tools would cost to make.

Wooden Pickaxe:
1.60 x 3 = 4.80
A Wooden Pickaxe would cost $4.80 to make.

Wooden Axe:
1.60 x 3 = 4.80
A Wooden Axe would cost $4.80 to make.

Wooden Sword:
1.60 x 2 = 3.20
A Wooden Sword would cost $3.20 to make.

Stone Pickaxe:
15.10 x 3 = 45.30
A Stone Pickaxe would cost $45.30 to make.

Stone Axe:
15.10 x 3 = 45.30
A Stone Axe would cost $45.30 to make.

Stone Sword:
15.10 x 2 = 30.20
A Stone Sword would cost $30.20 to make.


Iron Pickaxe:
37.20 x 3 = 111.60
A Iron Pickaxe would cost $111.60 to make.


Iron Axe:
37.20 x 3 = 111.60
A Iron Axe would cost $111.60 to make.

Iron Sword:
37.20 x 2 = 74.40
A Iron Sword would cost $74.40 to make.

Gold Pickaxe:
999.30 x 3 = 2997.90
A Gold Pickaxe would cost $2997.90 to make.

Gold Axe:
999.30 x 3 = 2997.90
A Gold Axe would cost $2997.90 to make.

Gold Sword:
999.30 x 2 = 1998.60
A Gold Sword would cost $1998.60 to make.

Diamond Pickaxe:
3500 x 3 = 10500
A Diamond Pickaxe would cost $10500 to make.

Diamond Axe:
3500 x 3 = 10500
A Diamond Axe would cost $10500 to make.

Diamond Sword:
3500 x 2 = 7000
A Diamond Sword would cost $7000 to make.

If you want more of this give it a Diamond!
Tags

Create an account or sign in to comment.

1
08/10/2014 8:07 am
Level 9 : Apprentice Creeper
Da Creepa11
Da Creepa11's Avatar
But then again the x2 x3 etc is un realistic because if you compare it to real life you could chapen it and use less resources
1
08/10/2014 1:32 am
Level 88 : Elite Deity
Eastonium
Eastonium's Avatar
This would be an interesting blog if your numbers where correct.
All of the prices are based off of incorect figures. You have to remember 1 ingot is 1/9 of a meter. Also, stuff like cobblestone would be 3 meters of cobblestone put into a pickaxe, causing a way pricer tool.
1
08/11/2014 2:47 am
Level 67 : High Grandmaster Modder
HbTextures
HbTextures's Avatar
Like in my comment, you could calculate a stick's mass. 2m³ of wood = 4 sticks. 2/4 = 0,5. A stick is as heavy as a slab.
1
08/10/2014 1:31 am
Level 13 : Journeyman Pokemon
kiracookie
kiracookie's Avatar
Surprisingly inaccurate. You didnt take into account the size of one, say plank of wood for example. Could you not make a pickaxe from a large plank of wood for a fraction of the cost?
Not to mention a lot of the materials can vary in price depending on where you buy it from, and who the seller is.
We also have to assume you're using minecraft's representation of these materials, which blocks (for wood and cobblestone) are a meter^3 which is incredibly unrealistic to purchase in real life, let alone make a tool out of this.

If you want REAL representation of minecraft costs in real life, the closest there is would be The Game Theorist's video about how much diamond armor would cost in real life.
1
08/09/2014 10:54 pm
Level 8 : Apprentice Archer
Chetcat
Chetcat's Avatar
There are a few other things you would really have to consider if you were making these in real life - the amount of material actually needed for the tools, as opposed to the drastically incorrect proportions of Minecraft, for instance. You also would have to consider the cost of equipment to forge weapons of metal, the cost of operating and maintaining such equipment, the other tools you need in real life to forge a sword such as a hammer, anvil, etc. 

Can we get links to the places you found each of these prices?

Also, where are you buying quality wood at $1.60 a cubic foot/meter? I want in!
1
08/10/2014 1:36 am
Level 88 : Elite Deity
Eastonium
Eastonium's Avatar
I totally wish I could get that good of a deal on gold and diamond aswell. Just think of having a gold bar 26 kilograms of gold for just 1000 dollars! 26 kilograms (26000 grams) With gold costing $28.94 per gram would cost $752,440. Sorry to break it to you, but your number is so far off it is not even funny.
1
08/10/2014 1:39 am
Level 88 : Elite Deity
Eastonium
Eastonium's Avatar
Where did you get these numbers from?
1
08/10/2014 1:40 am
Level 88 : Elite Deity
Eastonium
Eastonium's Avatar
By the way, I got the weight of gold by simply taking the cubic meter weight and deviding it by 9 to get what I did.
1
08/09/2014 10:03 pm
Level 13 : Journeyman Ranger
Shooting_Stars_
Shooting_Stars_'s Avatar
20th diamond! Good job! The math made my head fuzzy doe. O.o
1
08/09/2014 9:55 pm
Level 17 : Journeyman Network
callistokrats
callistokrats's Avatar
Wow...this is actually really original. Nice! Diamond for you!
Planet Minecraft

Website

© 2010 - 2024
www.planetminecraft.com

Welcome